Hudební experti se podělí o své zkušenosti jak se prosadit v zahraničí a jak vyhledávat finanční zdroje
Třetí Mezinárodní setkání hudebních profesionálů, které se koná dnech 21. – 22. 6., má již potvrzené odborné hosty. Přicestují z Estonska, Izraele a z Anglie. Mezi mluvčími budou také experti z ČR. Hlavním tématem letošního ročníku jsou investice do hudby. Páteční setkání s českými správci autorských práv hostí od 11:00 Café Nona (Národní 4, Praha 1), v sobotu se pak od 14:00 uskuteční v pražském HUBu (Drtinova 10, Praha 5) mezinárodní panelová diskuze.
Hlavním cílem každoročního mezinárodního odborného setkání hudebních profesionálů, které vzniklo v roce 2011, je uvedení do obsáhlé problematiky hudebního sektoru v mezinárodním měřítku, předání zkušeností, navázání nových profesionálních vztahů, seznámení se strukturami na úrovni EU a vzájemné sdílení těchto znalostí. Každý rok je zaměřen na jiné aktuální téma, které v daném roce akcentuje nebo konfrontuje situaci a stav české moderní hudby a tvorby. V roce 2013 se konference dotkne otázek financování a investic v hudebním sektoru; bude se zabývat souvisejícími problémy se snahou formulovat jejich řešení. „Podpoře živé kultury v České republice se nevěnuje dostatečná pozornost a to navzdory potenciálním společenským i ekonomickým ziskům. Na poli institucionalizované kultury chybí koncepční a dlouhodobá vize, která by se stala azimutem na cestě ke kulturnější zemi, která umí nejen své kulturní dědictví, ale i současnost, prezentovat okolnímu světu,“ říká Jaroslav Raušer z Institutu moderní hudby.
Program setkání je rozložen do dvou dnů:
Pátek je věnován zejména tuzemským profesionálům, kteří mají možnost se osobně setkat s hlavními představiteli organizací spravující autorská práva a hovořit s nimi o zvolené problematice. Jednací jazyk je čeština. Mezi hosty letošního roku jsou: Petra Žikovská, ředitelka a odbornice na hudební právo, ČNS IFPI, Martin Mařan, generální ředitel, Intergram, Roman Strejček, předseda představenstva, OSA o.s., Jiří Vondráček, předseda, SAI o.s.
Mezinárodní hosté a odborníci v hudební sféře, kteří se specializují nebo mají vliv na rozpočtování a investice v hudební sféře (vládní i nevládní) představí v sobotní panelové diskusi svůj koncept a budou sdílet své zkušenosti v oboru ze své pozice jak v panelové diskusi tak u kulatých stolů. Jednacím jazykem je tento den angličtina. Pozvání v letošním roce přijali:
– šéfka The Baltic Scene a manažerka kapely Tendofold Rabbit Natalie Mets z Estonska. Hovořit bude o soukromém financování hudby.
– Jeremy Hulsh z Izraele se jako zakladatel a ředitel izraelské Music Export Office podělí o své zkušenosti z hudebního vývozu a poradí umělcům, jak je možné uspět na zahraničních trzích.
– Jak funguje britský systém financování hudby se pokusí objasnit Gail Cooke z Anglie. Gail se pohybuje v soukromém hudebním sektoru již 25 let. Specializuje se na marketing, promotion a management hudebních projektů a festivalů.
– Českou republiku zastoupí Lenka Dohnalová z Institutu umění, tajemnice České hudební rady a autorka řady odborných hudebních publikací a Jaroslav Raušer, bývalý šéf Paláce Akropolis a předseda Institutu moderní hudby.
Registrace je zdarma a je podmíněna pouze zasláním písemné přihlášky elektronicky na adresu info@instituthudby.org a působností participatna v hudební oblasti. Kapacita je omezena na 50 osob, v případě pátečních individuálních setkání dle daných dispozic hostů v rozpisu.
Konferenci pořádá Institut moderní hudby o.s., festival United Islands České spořitelny 2013 ve spolupráci s Českou hudební radou a Institutem umění, Českými centry, OSA a Svazem autorů a interpretů. Hlavním partnerem setkání je Hlavní město Praha.
PROGRAM
3. Mezinárodní setkání hudebních profesionálů – 21. 6. & 22. 6. 2013
Pátek 21.6. – česká sekce, oficiální jazyk čeština
11:00 – 16:00 hod, Café Nona, Národní 4, Praha 1, www.cafenona.cz
Individuální setkání se zástupci správců autorských práv (OSA, IFPI, Intergram, SAI)
Nutno rezervovat přesný čas dle registračního formuláře s vybraným hostem: Petra Žikovská, ředitelka, odbornice na hudební právo, ČNS IFPI, Martin Mařan, generální ředitel, Intergram, Roman Strejček, předseda představenstva, OSA o.s., Jiří Vondráček, předseda, SAI o.s.
Sobota 22.6. – mezinárodní sekce, oficiální jazyk angličtina
14 :00 – 17:00, HUB Praha, Drtinova 10, Praha 5, http://prague.the-hub.net/
Panelová diskuze a kulaté stoly s odborníky v hudební sféře
Mezinárodní hosté (Natalie Mets, Jeremy Hulsh, Gail Cooke, Lenka Dohnalová, Jaroslav Raušer), kteří se specializují nebo mají vliv na rozpočtování a investice v hudební sféře (vládní i nevládní) představí v panelové diskusi svůj koncept a budou sdílet své zkušenosti (60 min). Poté následuje diskuze u kulatých stolů. Každý z hostů utvoří vlastní skupinu, ve které se budou projednávat specifická témata navžená hosty i účastníky (90 min). Účastníci sobotního setkání získávají backstage&VIP pass na festival United Islands České spořitelny a DVD kompilaci Czech Music Video od Institutu moderní hudby. Hosté budou oznámeni dodatečně.
Více na:
www.facebook.com/institutmodernihudby
www.facebook.com/pages/UNITED-ISLANDS/109392315750394?ref=ts&fref=ts