Bravurním Collegium Musicum aplaudoval vyprodaný Jazz Dock
Slovenská legendární formace Collegium Musicum není ani po pětačtyřiceti letech od svého vzniku hudebním anachronismem. Včera večer na exkluzivním koncertu v pražském Jazz Docku dokázala, že disponuje nejen předpokládanou dokonalou instrumentální sehraností, ale bez ohledu na dlouholeté působení na scéně také nehynoucí hudební vášní.
Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák a Martin Valihora v Jazz Docku podali maximálně soustředěný výkon, přestože celá čtveřice působila neuvěřitelně uvolněně. Sledovat takhle zkušené a technicky disponované hudebníky je skvělou příležitostí uvědomit si, že výjimečný hudební zážitek se hravě obejde bez okázalých gest a scénických efektů. Ať už v souvislosti s Collegium Musicum rock získává předpony art, jazz nebo prog, poznávacím rysem slovenského kvarteta jsou slyšitelné vlivy klasické hudby a ozvěny folkloru.
Instrumentální hudba, nebo jako v případě Collegium Musicum doplněná jen sporadickým vokálem, v současnosti nemá silnou pozici, což baskytarista Fedor Frešo potvrzuje: „Souvisí to s tím, co se hraje v rádiích. Mám pocit, že jde spíš o nějakou výplň a hudba není podstatná – myslím všeobecně orientované vysílání pro mladé, absolutně nenáročné posluchače. Rádia nemají ráda instrumentálky. Čestnou výjimku tvoří pouze několik stylově vyhraněných stanic. Zajímavé je, že v rocku jsou vokály tak obvyklé, přitom v klasice, komorní hudbě nebo jazzu se příliš nezpívá a nikomu to nevadí. Dřív se instrumentální hudbě dostávalo více pozornosti.“
Vystoupení slovenských Collegium Musicum v Jazz Docku 19. února 2014 proběhlo v rámci koncertní série United Islands a pražští příznivci, kteří se do vyprodaného smíchovského klubu nedostali, si mohou spravit chuť na podzim. „Termín v tuto chvíli ještě není znám, ale v září nebo říjnu přijedeme do Paláce Akropolis. V Praze je pozorné a vnímavé publikum, pro které je radost hrát“, dodává Fedor Frešo.